Kvalita vody: Viete, na čo vám poslúži jej úprava?

Postupný rozvoj priemyslu a hospodárstva zapríčinil zhoršenie kvality vody. Bezproblémová konzumácia a využívanie vody si preto vyžaduje zásah do jej zloženia. Úprava vody je v súčasnosti bežným procesom vedúcim k navráteniu jej kvality.

Prečo úprava vody?

Dusičnany, dusitany, železo, mangán, mechanické nečistoty, baktérie a vírusy patria medzi prvky, ktoré sa najčastejšie podpisujú pod znižovanie kvality vody. Čistá voda má veľký vplyv na fungovanie ľudského organizmu, ale aj rôznych technických zariadení. Úpravu vody tvorí súbor procesov, ktoré odstraňujú nežiadúce látky a pomocou ktorých sa opätovne dosahujú vhodné vlastnosti vody.

Úprava vody vám umožní vylepšiť niekoľko oblastí:

  • zabezpečí vám zdravý životný štýl a ochráni organizmus pred chlórom, baktériami, vírusmi a inými nežiadúcimi látkami,

  • ochráni domáce spotrebiče a zvýši ich živostnosť,

  • zníži energetické náklady na prevádzku spotrebičov.

Úprava vody šetrí peniaze

Mnoho zariadení používaných v domácnosti alebo priemysle pracuje s vodou. Nekvalitná voda môže spôsobovať problémy – ako napríklad ukladanie vodného kameňa alebo koróziu. Tie majú následne vplyv na znižovanie životnosti spotrebičov, čím narastajú náklady na ich opravu alebo výmenu. Úprava vody pomáha mnohým domácnostiam pri odstraňovaní podobných problémov.

Vodný kameň je veľkým požieračom elektrickej energie. Tvoria ho usadeniny, ktoré vznikajú z rôznych vápenatých a horečnatých solí rozpustených vo vode. Ak je voda tvrdá, teda obsahuje veľké množstvo týchto solí, postupne dochádza k ich usadzovaniu. Vodný kameň vzniká všade tam, kde je ohrievaná tvrdá voda – napríklad v bojleroch, práčke, kávovare či kanvici. Už aj tenká vrstva usadeného vodného kameňa vytvorí na elektrospotrebiči tepelnú izoláciu, ktorá zvyšuje nároky na spotrebu a s tým spojené výdavky.

Spôsoby úpravy vody

Existuje niekoľko základných spôsobov úpravy vody. Tie sa od seba líšia hlavne svojím účelom – aké látky sa snažia z vody odstrániť. Pri druhoch úpravy sa berie do úvahy aj to, či ide o vodu pitnú alebo úžitkovú, aký je jej zdroj a rozsah kontaminácie nežiadúcimi látkami. Na základe týchto charakteristík si môžete vybrať vhodný typ filtrácie, ktorý vás zbaví problémov s nekvalitnou vodou.

Ak nepijete vodu z vodovodu kvôli jej nepríjemnému zápachu či zafarbeniu, pomôcť vám môžu vodné filtre určené na zlepšenie kvality pitnej vody – napríklad kuchynské vodné filtre, vodné filtre reverznej osmózy alebo ionizátory vody.

Na odstránenie vodného kameňa, ktorý poškodzuje bojler, práčku a iné spotrebiče, sa odporúča použitie filtračných zariadení na zmäkčenie vody. Medzi takéto zariadenia patria soľankové a fyzikálne zmäkčovače vody a potrubné filtre obmedzujúce tvorbu vodného kameňa.

V prípade, že sa snažíte z vody odstrániť baktérie, účinnými sú vodné filtre reverznej osmózy alebo dezinfekcia UV žiarením.

Na filtrovanie studničnej vody existujú špeciálne druhy filtrov, ktoré odstraňujú dusičnany a železo. Takéto filtre výrazne zlepšia kvalitu akejkoľvek kontaminovanej vody. Do tejto kategórie patria napríklad vodné filtre reverznej osmózy. Dusičnany z vody možno odstrániť aj pomocou kabinetných filtrov.

Foto: Bigstockphoto